Ange undertext här

Leicester City Premier League team

Målvakter

1. Kasper Schmeichel (2023) *

12. Danny Ward (2022) *

35. Eldin Jakupovic (2020)

Försvarsspelare

2. James Justin (2024) *

3. Ben Chilwell (2024) *

4. Caglar Söyüncü (2023)

5. Wes Morgan (2020) *

6. Jonny Evans (2021) *

21. Ricardo Pereira (2023)

16. Filip Benkovic (2023)

28. Christian Fuchs (2020)

Mittfältare

7. Demarai Gray (2021) *

8. Youri Tielemans (2023)

10. James Maddison (2023) *

11. Marc Albrighton (2022) *

18. Daniel Amartey (2022)

19. Harvey Barnes (2024) *

20. Hamza Choudhury (2023) *

24. Napalys Mendy (2020)

25. Wilfred Ndidi (2024)

 26. Dennis Praet (2024)

Anfallare  

9. Jamie Vardy (2022) *  

14. Kelechi Iheanacho (2022)

17. Ayoze Perez (2023)

Den 25-manna trupp Leicester City anmält till Premier League ser ut som följer, observera att ungdomsspelare kan fritt plockas in i truppen. Albrighton, Marc Kevin* - Amartey, Daniel - Barnes, Harvey Lewis* - Chilwell, Benjamin James* - Choudhury, Hamza* - Evans, Jonathan Grant* - Fuchs, Christian - Gray, Demarai Remelle* - Iheanacho, Kelechi - Jakupovic, Eldin - James, Matthew Lee* - Maddison, James Daniel* - Mendy, Nampalys - Morgan, Westley Nathan* - Ndidi, Onyinye Wilfred -
Pereira, Ricardo - Perez Gutierrez, Ayoze - Praet, Dennis - Schmeichel, Kasper Peter* - Söyüncü, Caglar - Tielemans, Youri Marion A - Vardy, Jamie*  - Ward, Daniel*  (detta är bara 24 man, en plats finns alltså ledig)

           * Home grown player (inhemsk spelare enligt Premier Leagues regler) läs mer här

Utvecklingslaget 2018/2019

Målvakter

Viktor Johansson (2020)

Rhys Davies (2020)

Chituru Odunze (2021)


Försvarsspelare

 Alex Pascanu (2020)
Justen Kranthove (2021)

Calvin Ughelumba (2020)

Mitchell Clark (2022)

Darnell Johnson (2021)

Vontae Daley-Campbell (2021)

Darragh O´Connor (2021)


Mittfältare

 Kiernan Dewsbury-Hall (2022)

 Liandro Martis (2019)

Callum Wright (2021)

Faiq Bolkiah (2020)

Khanya Leshabela (2022)

Sidnei Tavares (2021)

Callum Wright (2021)

Conor Tee (2020)

Ali Rehgba (2021)


Anfallare

Admiral Muskwe (2020)

George Hirst (2021)

Josh Eppiah (2021)

Tyreese Shade (2020)

U-18

Målvakter: Jakub Stolarczyk, Chituru Odunze, Oliver Bosworth * Försvarsspelare:

Tom Sams, Bailey Aisthorpe, Lukas Husek, Justen Krantove, Daniel Obi, Luke Thomas, Edward Elewa-Ikpakwu, Dennis Gyamfi, Cameron Gbadebo, Oliver Murch * Mittfältare: Kalis Gore, Joshua Walsh, Callum Hulme, Liam Loughlan, Oliver Ewing, Connor Barrett, Johnly Levi Yfeko, Johnson Gyamfi, Tawanda Maswanhise, Adam Leathers, Oliver Murch, Kasey McAteer, Leon James, Sidnei Tavares, Shane Flynn, Vanya Marcal-Vadivadua, Ethan Fitzhugh * Anfallare: Will Russ, Dempsey Arlott-John, Elliot Webber, Terell Pennant, Dylan Bollard Jahquan Springer.

Spelare utlånade hela säsongen

Josh Knight (Peterborough United) Ryan Loft (Carlisle United) Layton Ndukwu (Southend United) Daniel Iversen (Rotherham FC) Sam Hughes (Salford City) Kamal Sowah (OH Leuven) Andy King (Huddersfield Town) Islam Slimani (AS Monaco) Adrien Silva (AS Monaco) Rachid Ghezzal (ACF Fiorentina) Fousseni       Diabaté (Amiens SC) George Thomas (Den Haag)  Kiernan Dewsbury-Hall (Blackpool)  Admiral Muskwe (Swindon Town) Filip Benkovic (Bristol City)

Tränarstab förstalaget

Manager - Brendan Rodgers

Assisterande manager - Chris Davies

Coach - Adam Sadler

 Coach/Målvaktstränare - Mike Stowell

Coach - Kolo Touré

Fystränare - Glen Driscoll

Utrustning - Paul McAndrew 

Sambandsman - Jon Sanders

Medicinsk personal

Klubbdoktor - Dr. Ian Patchett

Förste sjukgymnast - Dave Rennie

Sjukgymnast - Simon Murphy

Sjukgymnast - Gary Silk

Massör - Reuben Walker

Sportvetenskapsteam

Chef fysisk träning - Matt Reeves

Sportvetenskap - Tom Joel

Styrketräning - Mitch Willis

Assistent sportvetenskap - Matt Horton

Dietist - Chris Edwards

Prestationsanalys och rekryteringsteam

Chef prestationsinnovation - Paul Balsom

Chef prestationsanalys - Mladen Sormaz

Rekryteringschef - Lee Congerton

Prestationsanalytiker - Andy Blake

Prestationsanalytiker - Peter Clarke

Prestationsanalytiker - Matthew Edge

Rekryteringssamordnare - Ollie Waldro

Teknisk analytiker förstalaget - Callum Smithson

Teknisk analytiker första/utvecklingslaget - José Fontes

Rekrytering utvecklingslaget - Tom Thacker

Akademiteamet

Academy Manager: Ian Cawley - Head Technical Coaching: Vacant - Head Academy Coach Development: Paul Cheney - Head Academy Education: Matthew Clarke - Head of Emerging Talent: Steve TravisHead Academy Scout: Bill Wall - Head Academy Sports Science: Kevin Paxton - Head Academy Physiotherapist: Ben Harwood - Safeguarding and Welfare Officer: Dale Bradshaw - Senior Professional Development Phase Coach (U23): Steve BeagleholeAssistant Senior Professional Development Phase Coach (U23): Ben Petty - Lead Professional Development Phase Coach (U18): Trevor Peake - Assistant Professional Development Phase Coach (U18): Stephen Kirby - Lead Academy Goalkeeping Coach: Glyn Thompson - Academy Goalkeeping Coach (U9-U16): Ryan Hudson - Lead Youth Development Phase Coach (U12-U16): Matt Goodwin - Assistant Lead Youth Development Phase Coach (U12-U16): Rodney Ballantine - Youth Development Phase Coach (U12-U16): Adam Barradell - Youth Development Phase Coach (U12-U16): Stuart McClarty - Youth Development Phase Coach (U12-U16): Ashvir Johal - Youth Development Phase Coach (U12-U16): Matt Rains - Lead Foundation Phase Coach (U9-U11): Richard Keeling - Assistant Lead Foundation Phase Coach (U9-U11): Vacant - Foundation Phase Coach (U9-U11): Leroy Moore - Academy Administrator: Debbie Collins - Assistant Academy Administrator: Evie Grewcock - Emerging Talent Operations Manager: Claire Burrows - Kit Co-ordinator: Rob Owen - Kit Co-ordinator: Henry Crook - Loans Manager: Guy Branston - U18-U23 Player Liaison: Leon McSweeney - U23 Physiotherapist: Dan Dagia - Academy Physiotherapist: Jordan Ward - Academy Physiotherapist: Vacant - Lead Academy Sports Scientist: Gary Capes - U23 Sports Scientist: Perry Nosek - Youth Development Phase Sports Scientist: Aileen Campbell - Lead Academy Strength and Conditioning Coach: Michael Cheverton - Assistant Academy Strength and Conditioning Coach: Chris Organ - Academy Performance Nutritionist: Matthew Westmoreland - Lead Academy Performance Analyst: Ryan DeFreitas - U23 Performance Analyst: Paul Mitchell - U18 Academy Performance Analyst: Ben Waters - Academy Performance Analyst: Dan Wright & Hannah Beare - Lead Academy Sport and Exercise Psychologist: Karl Steptoe - Midland Scout: Steve Kinson - Academy Recruitment Analyst: Jack Coles - Lead Pre-Academy Coach & Coordinator: Mark Lyons - Academy CAIS Coach Educator: Sean Rooney - FTTM Mentor: Katrina Bakewell - Academy Minibus: Swaran Singh & John Bone - Club Accommodation: Paul Connors & Tracy Connors

Part-Time Coaches: Adam Martin, Brian Hookway , Chris Tucker, Dave Clay, Jim Smith, Paul Robbins, Steve Healy, Steve Savaas, Eric Odihambo, Justin Bowley